Nevrološki pregled ne spada med redne zdravniške preglede, kot npr. pregled pri zobozdravniku ali pri osebnemu zdravniku. Če pa se vam pojavijo znaki kot so omotica, težave s spominom, epileptični napadi ali tresenje, pa je specialist nevrolog pravi naslov za vas.
Kaj počne nevrolog?
Nevrolog je zdravnik, ki je specializiran za diagnostiko, zdravljenje in upravljanje bolezni živčnega sistema. To vključuje možgane, hrbtenjačo in periferne živce. Ukvarja se z različnimi nevrološkimi stanji, kot so epilepsija, multipla skleroza, Parkinsonova bolezen, migrene, možganska kap, nevropatije in demenca.
Nevrološki pregled se začne z anamnezo, kjer zdravnik povpraša o simptomih, njihovem trajanju, sprožilcih in morebitnih pridruženih boleznih. Zanima ga tudi družinska anamneza nevroloških bolezni. Sledi klinični pregled, ki vključuje oceno možganskih živcev, refleksov, moči in gibljivosti mišic, koordinacije ter občutkov v okončinah. Zdravnik preveri tudi ravnotežje in hojo ter oceni kognitivne funkcije, kot so spomin, pozornost in govor. Na podlagi ugotovitev zdravnik postavi diagnozo in predlaga ustrezno zdravljenje.
Čeprav nevrologi ne izvajajo operacij (to počnejo nevrokirurgi), pogosto sodelujejo pri načrtovanju zdravljenja, ki vključuje zdravila, rehabilitacijo in druge terapevtske pristope.
Kdaj se odločiti za nevrološki pregled?
Obisk nevrologa je priporočljiv, kadar se pojavijo simptomi, ki kažejo na morebitne težave z živčnim sistemom. Močni, nenadni glavoboli, ki se razlikujejo od običajnih, lahko nakazujejo resnejša stanja, kot so migrene ali celo možganska krvavitev. Vrtoglavica in težave z ravnotežjem so lahko znak motenj v malih možganih ali notranjem ušesu. Mravljinčenje, odrevenelost ali šibkost v okončinah, še posebej če prizadene le eno stran telesa, lahko nakazujejo nevropatijo ali celo možgansko kap. Tresenje, nenadzorovani gibi ali spremembe v motoriki so značilni za Parkinsonovo bolezen ali druge motnje gibanja. Težave z govorom, izguba spomina in slabša koncentracija lahko kažejo na nevrodegenerativne bolezni, kot je demenca. Epileptični napadi ali nenadne motnje vida so prav tako razlog za pregled.
Če simptomi vztrajajo ali se poslabšajo, je obisk nevrologa nujen.