Težave z zobmi za nikogar niso prijetne, običajno pa imamo ljudje tudi strah pred zobozdravniki in z obiskom v ordinaciji odlašamo. To lahko privede do resnejših problemov, ki zahtevajo zdravljenje zob. Obstaja več načinov, kako pozdraviti zob, saj je tudi več vzrokov, zakaj ga je treba zdraviti. Zob je treba nujno zdraviti, ko oziroma če pride do vnetja zobnega živca, ki pa se vname zaradi napredovanega kariesa. Da je prišlo do tega, vemo po tem, da nas zob, ko ugriznemo v hrano, boli ali pa čutimo neprijeten občutek pri spremembi toplo-hladno. Zdravljenje zoba je v takih primerih najboljša alternativa puljenju zoba. Dejstvo je, da se za skoraj vsak primer da najti rešitev, torej ustrezno zdravljenje, res pa je, da mora za to zobozdravnik imeti veliko znanja.
Zdravljenje zoba je zelo zahtevno delo za zobozdravnika. Običajno poteka v lokalni anesteziji, zato za pacienta ni boleče. Tekom posega zobozdravnik odstrani poškodovani živec in bakterije, ki so se razvile v kanalu, potem pa kanal ustrezno zapolni. Včasih je treba temu dodati še nadgradnjo, torej zatiček ali prevleko. Z rednimi zobozdravstvenimi pregledi se lahko zdravljenju zoba izognete, saj zobozdravnik skrbno pregleda vse zobe in oceni, ali se morda kje začenja karies, ali bi se lahko vnel živec in podobno. Če se stvar hitro odkrije, se jo da tudi bolj enostavno pozdraviti. V nekaterih primerih pa zdravljenje zoba vseeno ne gre in je treba zob izpuliti. To se dogaja v primerih, ko ima pacient močno vnete dlesni, ko ima granulome, počeno korenino, pozno parodontozo, ko se zob že močno maje in podobno. Tudi puljenje zob poteka v lokalni anesteziji, zobozdravnik pa mora s pomočjo rentgenskih posnetkov natančno ugotoviti, kateri zob je treba izpuliti.
Problemi z zobmi so za vsakogar neprijetni. Zdravljenje zob je sicer neboleče, a vseeno se da temu izogniti tako, da redno hodite na preglede in se z zobozdravnikom pogovorite o morebitnih težavah z zobmi.